Skip to content

2 Wilson StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 11, 2014

Property Information

Block1309
Lot1
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,423
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,800
22%
Improvement Value:$90,900
78%
Total Assessment$116,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,804+9.3%
2024$4,397+3.4%
2023$4,253+0.9%
2022$4,217+0.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930