Skip to content

25 1/2 Railroad Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 14, 2025

Property Information

Block1310
Lot6
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,122
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,000
38%
Improvement Value:$40,600
62%
Total Assessment$65,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,982+8.3%
2024$2,753+3.0%
2023$2,672+0.8%
2022$2,652+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$127,720
DeedBook 2085, Page 101

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 1939, Page 23

Property Sale

Sale
$21,000
DeedBook 1610, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1900