Skip to content

27 Railroad Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$58,900
Last Sale Date
Apr 16, 2002

Property Information

Block1310
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,400
37%
Improvement Value:$43,500
63%
Total Assessment$68,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,132+8.3%
2024$2,891+3.0%
2023$2,806+0.8%
2022$2,785+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$58,900
DeedBook 1803, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1900