Skip to content

13 John StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
May 12, 2015

Property Information

Block1311
Lot12
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,365
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,100
22%
Improvement Value:$88,600
78%
Total Assessment$113,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,168+8.3%
2024$4,771+3.0%
2023$4,631+0.8%
2022$4,596+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

Sq Ft1,365DeedBook 2611, Page 304Recorded5/18/2015

Property Built

Built

Year Built: 1900