Skip to content

Mary StreetPhillipsburg, NJ 08865

Vacant Land

Last Sale Price
$7,700
Last Sale Date
Aug 9, 2023

Property Information

Block1311
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$19,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$900+8.3%
2024$831+3.8%
2022$800+0.7%
2021$795+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$7,700
DeedBook 3370, Page 126Recorded8/25/2023

Property Sale

SaleMulti
$206,000
DeedBook 1955, Page 154

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 1882, Page 199