Skip to content

199 Lewis StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jan 13, 2022

Property Information

Block1316
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,188
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,900
24%
Improvement Value:$71,600
76%
Total Assessment$94,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,295+8.3%
2024$3,965+3.0%
2023$3,849+0.8%
2022$3,820+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
Sq Ft1,188DeedBook 3235, Page 233Recorded1/31/2022

Property Sale

Sale
$109,000

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 2778, Page 173Recorded7/20/2017

Property Sale

Sale
$25,000

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 2653, Page 1Recorded11/23/2015

Property Built

Built

Year Built: 1900