Skip to content

70 Glen AvenuePhillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$168,800
Last Sale Date
Jun 15, 2021

Property Information

Block813
Lot29
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page08

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,166
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,400
22%
Improvement Value:$92,700
78%
Total Assessment$118,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,368+8.3%
2024$4,955+9.6%
2023$4,521+0.8%
2022$4,487+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$168,800
Sq Ft1,166DeedBook 3174, Page 334Recorded7/7/2021

Property Sale

Sale
$95,000

From:

To:

Sq Ft1,166DeedBook 2570, Page 222Recorded9/10/2014

Property Sale

Sale
$105,400
DeedBook 1860, Page 21

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 1312, Page 329

Property Sale

Sale
$84,500
DeedBook 1084, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1900