Skip to content

100 Heckman StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 19, 2015

Property Information

Block1317
Lot6
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,432
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,600
29%
Improvement Value:$66,600
71%
Total Assessment$94,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,281+8.3%
2024$3,953+3.0%
2023$3,837+0.8%
2022$3,808+0.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920