Skip to content

86 Heckman StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Mar 4, 2025

Property Information

Block1318
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,842
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,300
21%
Improvement Value:$88,100
79%
Total Assessment$111,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,063+8.3%
2024$4,674+3.0%
2023$4,537+0.8%
2022$4,503+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$20,000
Sq Ft1,842DeedBook 3485, Page 139Recorded3/5/2025

Property Built

Built

Year Built: 1900