Skip to content

201 Washington Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Date
Dec 27, 1990

Property Information

Block905
Lot34
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page09

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,790
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,600
24%
Improvement Value:$78,300
76%
Total Assessment$102,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,677+8.3%
2024$4,318+3.0%
2023$4,191+0.8%
2022$4,159+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 1215, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1900