Skip to content

174 Filmore StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1920

Last Sale Price
$123,000
Last Sale Date
Jan 23, 2020

Property Information

Block1405
Lot13
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class45
Description2SFG1
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,476
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,300
20%
Improvement Value:$92,100
80%
Total Assessment$115,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,245+8.3%
2024$4,842+3.0%
2023$4,700+0.8%
2022$4,664+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$123,000
Sq Ft1,476DeedBook 3041, Page 289Recorded3/2/2020

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 2263, Page 200

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 1437, Page 274

Property Sale

Sale
$82,900
DeedBook 989, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1920