Skip to content

170 Filmore StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1920

Last Sale Price
$59,900
Last Sale Date
May 19, 2015

Property Information

Block1405
Lot11
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,248
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,600
23%
Improvement Value:$77,700
77%
Total Assessment$101,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,604+8.3%
2024$4,251+3.0%
2023$4,126+0.8%
2022$4,095+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$59,900

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 2614, Page 213Recorded6/1/2015

Property Built

Built

Year Built: 1920