Skip to content

129 Lewis Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$86,000
Last Sale Date
Jun 4, 2018

Property Information

Block1406
Lot11
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class27
Description2SFG1
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,020
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,500
31%
Improvement Value:$50,100
69%
Total Assessment$72,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,300+8.3%
2024$3,046+3.0%
2023$2,957+0.8%
2022$2,934+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$86,000

From:

To:

Sq Ft1,020DeedBook 2890, Page 94Recorded8/29/2018

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 1869, Page 244

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 1743, Page 313

Property Sale

Sale
$30,500
DeedBook 1635, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1900