Skip to content

131 Lewis StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Jan 23, 2017

Property Information

Block1406
Lot12
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class27
Description2SFG1
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,070
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,500
26%
Improvement Value:$63,600
74%
Total Assessment$86,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,913+8.3%
2024$3,613+3.0%
2023$3,507+0.8%
2022$3,480+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

Sq Ft1,070DeedBook 2783, Page 203Recorded8/7/2017

Property Sale

Sale
$151,435
DeedBook 1780, Page 1

Property Sale

Sale
$44,175
DeedBook 983, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 1900