Skip to content

253 Washington StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$81,000
Last Sale Date
Jun 17, 2024

Property Information

Block1410
Lot15
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage784
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,000
47%
Improvement Value:$21,400
53%
Total Assessment$40,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,836+8.3%
2024$1,695+5.4%
2020$1,608+0.5%
2019$1,601+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$81,000
Sq Ft784DeedBook 3432, Page 169Recorded6/24/2024

Property Sale

Sale
$60,500
Sq Ft784DeedBook 3370, Page 32Recorded8/24/2023

Property Built

Built

Year Built: 1900