Skip to content

123 Mercer StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Jun 23, 2021

Property Information

Block1507
Lot1
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage768
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,900
40%
Improvement Value:$20,600
60%
Total Assessment$34,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,568+8.3%
2024$1,448+59.9%
2023$905+1.2%
2022$894+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$90,000
Sq Ft768DeedBook 3180, Page 259Recorded7/27/2021

Property Sale

Sale
$52,000
Sq Ft768DeedBook 3148, Page 182Recorded4/1/2021

Property Built

Built

Year Built: 1900