Skip to content

318 Chambers StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$62,500
Last Sale Date
Apr 3, 2018

Property Information

Block1416
Lot16
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,096
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,600
34%
Improvement Value:$36,000
66%
Total Assessment$54,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,482+8.3%
2024$2,291+3.0%
2023$2,224+0.8%
2022$2,207+0.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$62,500

From:

To:

Sq Ft1,096DeedBook 2854, Page 8Recorded4/26/2018

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook 2284, Page 262

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 1441, Page 151

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 1012, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1900