Skip to content

329 Washington Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$68,500
Last Sale Date
Dec 19, 2017

Property Information

Block1417
Lot12
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,608
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,100
22%
Improvement Value:$72,000
78%
Total Assessment$92,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,186+8.3%
2024$3,865+3.0%
2023$3,751+0.8%
2022$3,723+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$68,500

From: WHITE, CATHI EXE COLE, SHIRLEY EST

To: DAIGLE, MAXWELL/MENOLD, ELANA

Sq Ft1,608DeedBook 2819, Page 124Recorded12/21/2017

Property Built

Built

Year Built: 1900