Skip to content

107 Filmore Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$73,000
Last Sale Date
Nov 15, 2017

Property Information

Block813
Lot64
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page08

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,596
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
22%
Improvement Value:$89,600
78%
Total Assessment$114,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,209+8.3%
2024$4,809+3.0%
2023$4,668+0.8%
2022$4,632+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$73,000

From: SOKOLOWSKI, A EXE SOKOLOWSKI, D EST

To: HOGAN, SEAN F

Sq Ft1,596DeedBook 2810, Page 217Recorded11/16/2017

Property Built

Built

Year Built: 1900