Skip to content

15 Heckman StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Sep 24, 2020

Property Information

Block1418
Lot18
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,917
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,800
17%
Improvement Value:$123,600
83%
Total Assessment$148,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,745+8.3%
2024$6,227+3.0%
2023$6,044+13.5%
2022$5,323+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$30,000

From:

To:

Sq Ft1,917DeedBook 2941, Page 252Recorded3/7/2019

Property Built

Built

Year Built: 1900