Skip to content

401 South Main Street

Phillipsburg, NJ 08865

Commercial

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Nov 7, 2017

Property Information

Block1422
Lot11
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description4SB
Dwellings1
ZoningB-4
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,200
27%
Improvement Value:$144,400
73%
Total Assessment$197,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,981+8.3%
2024$8,291+3.0%
2023$8,048+0.8%
2022$7,987+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

DeedBook 2809, Page 202Recorded11/13/2017

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 1589, Page 331

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 1025, Page 137