Skip to content

391-393 South Main Street

Phillipsburg, NJ 08865

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 6, 2025

Property Information

Block1422
Lot8
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings1
ZoningB-4
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,400
30%
Improvement Value:$96,000
70%
Total Assessment$136,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,895+8.3%
2024$5,442+106.2%
2023$2,639+0.8%
2022$2,619+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 3406, Page 287Recorded2/20/2024

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 3212, Page 238Recorded11/5/2021

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 1760, Page 159