Skip to content

342-344 South Main Street

Phillipsburg, NJ 08865

Commercial

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Jun 3, 2024

Property Information

Block1503
Lot17
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description3SB&F
Dwellings1
ZoningB-4
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,300
31%
Improvement Value:$121,600
69%
Total Assessment$176,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,040+8.3%
2024$7,423+3.0%
2023$7,205+0.8%
2022$7,150+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 3432, Page 303Recorded6/25/2024

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 1754, Page 61