Skip to content

65 Mercer StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1910

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Jun 20, 2017

Property Information

Block1503
Lot28
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
ZoningB-4
Sq Footage1,238
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,100
31%
Improvement Value:$29,600
69%
Total Assessment$42,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,941+8.3%
2024$1,792+3.0%
2023$1,739+0.8%
2022$1,726+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000

From:

To:

Sq Ft1,238DeedBook 2772, Page 312Recorded6/28/2017

Property Sale

Sale
$9,090

From:

To:

Sq Ft1,238DeedBook 2746, Page 316Recorded3/9/2017

Property Sale

Sale
$49,900
DeedBook 1628, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1910