Skip to content

51 Mercer Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 27, 2012

Property Information

Block1503
Lot36
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
ZoningB-4
Sq Footage1,238
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,100
31%
Improvement Value:$29,600
69%
Total Assessment$42,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,941+8.3%
2024$1,792+3.0%
2023$1,739+0.8%
2022$1,726+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$24,500
DeedBook 1522, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1910