Skip to content

47 Mercer Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1910

Last Sale Price
$138,250
Last Sale Date
Nov 15, 2023

Property Information

Block1503
Lot38
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
ZoningB-4
Sq Footage1,242
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,800
31%
Improvement Value:$28,500
69%
Total Assessment$41,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,877+14.1%
2024$1,645+3.0%
2023$1,597+0.8%
2022$1,584+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$138,250
Sq Ft1,242DeedBook 3407, Page 109Recorded2/21/2024

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

Sq Ft1,242DeedBook 2736, Page 342Recorded1/20/2017

Property Built

Built

Year Built: 1910