Skip to content

180 Mercer Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1920

Last Sale Date
Jan 5, 2024

Property Information

Block1511
Lot15
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class27
Description2SFG4
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,900
33%
Improvement Value:$28,600
67%
Total Assessment$42,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,932+8.3%
2024$1,783+3.0%
2023$1,731+0.8%
2022$1,718+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920