Skip to content

162 Mercer Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Feb 18, 2025

Property Information

Block1511
Lot8
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,568
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,300
30%
Improvement Value:$33,600
70%
Total Assessment$47,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,177+8.3%
2024$2,010+3.0%
2023$1,951+0.8%
2022$1,936+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,568DeedBook 3487, Page 255Recorded3/17/2025

Property Sale

Sale
$82,500
DeedBook 1933, Page 118

Property Sale

Sale
$49,900
DeedBook 1733, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1920