Skip to content

63 Cherry Lane

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1910

Last Sale Price
$49,000
Last Sale Date
Nov 25, 1987

Property Information

Block1511
Lot18
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage816
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,800
37%
Improvement Value:$21,500
63%
Total Assessment$34,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,559+8.3%
2024$1,439+3.0%
2023$1,397+0.8%
2022$1,386+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 1066, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 1910