Skip to content

47 Cherry Lane

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$121,000
Last Sale Date
Feb 15, 2022

Property Information

Block1511
Lot20
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage925
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,800
25%
Improvement Value:$38,400
75%
Total Assessment$51,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,327+8.5%
2024$2,144+12.0%
2023$1,914+0.8%
2022$1,900+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$121,000
Sq Ft925DeedBook 3244, Page 218Recorded3/7/2022

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 2188, Page 162

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 1478, Page 87

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 994, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1900