Skip to content

41 Summit Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1915

Owner
---
Last Sale Price
$227,500
Last Sale Date
Aug 13, 2025

Property Information

Block310
Lot6
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page03

Building Details

Building Class45
Description2SFG2
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,580
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,500
23%
Improvement Value:$86,000
77%
Total Assessment$111,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,068+8.3%
2024$4,679+3.0%
2023$4,541+0.8%
2022$4,507+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$227,500
Sq Ft1,580DeedBook 3520, Page 1Recorded8/26/2025

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 1253, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1915