Skip to content

570 Warren Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$53,000
Last Sale Date
Apr 8, 2020

Property Information

Block1804
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page18

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings2
ZoningI-1
Sq Footage1,008
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,800
38%
Improvement Value:$46,500
62%
Total Assessment$75,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,422+8.3%
2024$3,160+3.0%
2023$3,067+0.8%
2022$3,044+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$53,000
Sq Ft1,008DeedBook 3051, Page 152Recorded4/13/2020

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 2093, Page 213

Property Sale

Sale
$49,900
DeedBook 1924, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1900