Skip to content

608-610 Warren StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1850

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Mar 12, 2021

Property Information

Block1806
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page18

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage2,712
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,000
19%
Improvement Value:$123,300
81%
Total Assessment$151,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,877+8.3%
2024$6,349+3.0%
2023$6,162+0.8%
2022$6,116+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft2,712DeedBook 3142, Page 288Recorded3/15/2021

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft2,712DeedBook 2695, Page 191Recorded7/11/2016

Property Built

Built

Year Built: 1850