Skip to content

389 Thomas StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 31, 1998

Property Information

Block1812
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page18

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,458
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,100
26%
Improvement Value:$75,600
74%
Total Assessment$101,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,622+8.3%
2024$4,267+3.0%
2023$4,142+0.8%
2022$4,111+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$93,900
DeedBook 1103, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1920