Skip to content

772 Columbus AvenuePhillipsburg, NJ 08865

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 26, 2009

Property Information

Block2414
Lot8
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,440
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,400
23%
Improvement Value:$94,200
77%
Total Assessment$122,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,572+8.3%
2024$5,144+3.0%
2023$4,994+0.8%
2022$4,955+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 1740, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1930