Skip to content

220 Stockton Street

Phillipsburg, NJ 08865

Commercial

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Aug 30, 2023

Property Information

Block1901
Lot13
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningI-1
Sq Footage---
Acreage2.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,700
95%
Improvement Value:$6,800
5%
Total Assessment$141,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,431+8.3%
2024$5,937+3.0%
2023$5,763+0.8%
2022$5,719+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook 3374, Page 265Recorded9/18/2023

Property Sale

Sale
$23,500
DeedBook 1879, Page 67