Skip to content

603 South Main Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$106,000
Last Sale Date
Apr 14, 2019

Property Information

Block1903
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,281
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,100
17%
Improvement Value:$54,400
83%
Total Assessment$65,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,977+8.3%
2024$2,748+3.0%
2023$2,668+0.8%
2022$2,648+19.2%
Property History

Property Sale

Sale
$106,000

From:

To:

Sq Ft1,281DeedBook 2962, Page 99Recorded5/23/2019

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 2202, Page 120

Property Sale

Sale
$4,000
DeedBook 2093, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1900