Skip to content

619 South Main StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1920

Last Sale Date
Jul 30, 1999

Property Information

Block1903
Lot9
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,300
45%
Improvement Value:$45,100
55%
Total Assessment$82,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,745+8.3%
2024$3,458+3.0%
2023$3,356+0.8%
2022$3,331+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920