Skip to content

477 South Main Street

Phillipsburg, NJ 08865

Commercial

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Aug 3, 2021

Property Information

Block2003
Lot13
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings1
ZoningB-4
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,400
38%
Improvement Value:$63,900
62%
Total Assessment$103,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,695+8.3%
2024$4,334+8.5%
2023$3,996+0.8%
2022$3,965+0.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 3220, Page 258Recorded12/3/2021

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 2190, Page 28

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 1765, Page 298

Property Sale

Sale
$48,500
DeedBook 1171, Page 338