Skip to content

437 South Main Street

Phillipsburg, NJ 08865

Commercial

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Feb 17, 1989

Property Information

Block2003
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings1
ZoningB-4
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,400
24%
Improvement Value:$124,600
76%
Total Assessment$164,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,454+8.3%
2024$6,881+3.0%
2023$6,680+0.8%
2022$6,629+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 1135, Page 290