Skip to content

483-485 South Main Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 19, 2018

Property Information

Block2003
Lot16
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class45
Description2SFG1
Dwellings2
ZoningB-4
Sq Footage2,404
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,700
13%
Improvement Value:$76,300
87%
Total Assessment$88,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,000+8.3%
2024$3,692+3.0%
2023$3,584+0.8%
2022$3,557+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$57,500
DeedBook 1420, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1900