Skip to content

487 South Main StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 31, 2019

Property Information

Block2003
Lot18
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
ZoningB-4
Sq Footage1,120
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,100
26%
Improvement Value:$32,200
74%
Total Assessment$43,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,968+8.3%
2024$1,817+3.0%
2023$1,764+0.8%
2022$1,750+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$30,000

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 2684, Page 136Recorded5/11/2016

Property Sale

Sale
$40,920
DeedBook 1841, Page 1

Property Sale

Sale
$59,900
DeedBook 1059, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1900