Skip to content

220 Cherry Lane

Phillipsburg, NJ 08865

Commercial

Last Sale Price
$69,900
Last Sale Date
Apr 29, 2010

Property Information

Block2006
Lot13
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
40%
Improvement Value:$57,000
60%
Total Assessment$95,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,318+8.3%
2024$3,986+3.0%
2023$3,869+0.8%
2022$3,840+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook 2328, Page 1