Skip to content

502-504 South Main StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$17,500
Last Sale Date
May 2, 2001

Property Information

Block2010
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class10
Description3SFG2
Dwellings1
ZoningB-4
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,800
17%
Improvement Value:$186,900
83%
Total Assessment$225,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,258+8.3%
2024$9,470+3.0%
2023$9,193+0.8%
2022$9,123+0.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$17,500
DeedBook 1747, Page 18

Property Sale

SaleMulti
$172,358
DeedBook 1535, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1910