Skip to content

510a South Main Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1910

Last Sale Price
$10,000
Last Sale Date
Dec 13, 2000

Property Information

Block2010
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
ZoningB-4
Sq Footage1,112
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,500
32%
Improvement Value:$22,400
68%
Total Assessment$32,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,495+8.3%
2024$1,380+3.0%
2023$1,340+0.8%
2022$1,330+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 1737, Page 159

Property Sale

Sale
$43,200
DeedBook 1275, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1910