Skip to content

263 Mercer Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1920

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jul 5, 2022

Property Information

Block2011
Lot12
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class27
Description2SS
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,204
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,600
31%
Improvement Value:$33,200
69%
Total Assessment$47,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,173+8.3%
2024$2,006+3.0%
2023$1,947+0.8%
2022$1,932+0.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$130,000
Sq Ft1,204DeedBook 3284, Page 121Recorded8/2/2022

Property Sale

Sale
$27,500
DeedBook 2306, Page 108

Property Sale

Sale
$58,325
DeedBook 1951, Page 116

Property Sale

Sale
$42,500
DeedBook 1708, Page 239

Property Sale

Sale
$25,079
DeedBook 944, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1920