Skip to content

265 Mercer Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1921

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 27, 2020

Property Information

Block2011
Lot13
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class27
Description2SS
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,204
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,300
38%
Improvement Value:$27,900
62%
Total Assessment$45,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,054+8.3%
2024$1,897+3.0%
2023$1,841+0.8%
2022$1,827+0.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1921