Skip to content

288 Mercer Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 10, 2011

Property Information

Block2012
Lot26
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description3SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,270
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,300
21%
Improvement Value:$65,600
79%
Total Assessment$82,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,768+8.3%
2024$3,478+3.0%
2023$3,377+0.8%
2022$3,351+0.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900