Skip to content

582 South Main Street

Phillipsburg, NJ 08865

Apartment

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Dec 10, 2020

Property Information

Block2015
Lot13
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage---
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,300
13%
Improvement Value:$319,800
87%
Total Assessment$366,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,639+8.3%
2024$15,362+3.0%
2023$14,911+0.8%
2022$14,798+0.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 3134, Page 94Recorded2/16/2021

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

DeedBook 2591, Page 191Recorded1/8/2015

Property Sale

SaleMulti
$399,900
DeedBook 1883, Page 186

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 1691, Page 41