Skip to content

578 South Main Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 14, 2013

Property Information

Block2015
Lot11
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class33
Description3SBG2
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,670
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,600
18%
Improvement Value:$56,600
82%
Total Assessment$69,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,145+8.3%
2024$2,904+3.0%
2023$2,819+0.8%
2022$2,797+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$35,299
DeedBook 2492, Page 51

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 1964, Page 22

Property Sale

Sale
$60,450
DeedBook 1582, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1900